top of page
A coaching fogalma

 

A coaching egy partneri viszony, kölcsönös együttműködés, ami arra összpontosít, hogy elérd a céljaid. Inspirál, hogy a legtöbbet hozd ki magadból, új oldalukról tekints a dolgokra, másképp gondolkozz, és növeld a hatékonyságodat. A coach kérdésekkel segít abban, hogy más szemmel lásd a helyzetet, hogy objektíven az adott feladatra koncentrálj és megtaláld azt a legjobb megoldást,  ami mellett elköteleződsz.

 

A Nemzetközi Coach Szövetség (ICF) szerint:
"A professzionális coaching olyan szakmai kapcsolat, amely abban segíti az ügyfelet, hogy kiemelkedő eredményeket érjen el akár a magánéletében, akár a munkájában, vagy a szervezetben, ahol dolgozik. A coaching folyamat során az ügyfél elmélyíti tudását, növeli teljesítményét, és mindezek eredményeként javul az életminősége.
Minden találkozáskor az ügyfél választja meg a beszélgetés fókuszát, míg a coach figyelmesen hallgatja, megfigyeléseit visszajelzi, és legfőképpen kérdéseket tesz fel. Ez az interakció egyrészt segíti az ügyfelet abban, hogy világosabban lásson, másrészt akcióra serkenti. A coaching folyamata a fókusz és a választási lehetőségek bővítésével felgyorsítja az ügyfél fejlődését. A coaching arra koncentrál, hogy világossá váljon hol tart most az ügyfél, és mit akar tenni annak érdekében, hogy eljusson oda, ahová el szeretne érni.
A coaching folyamat eredménye az ügyfél eredménye, azaz szándékának, választásának és akcióinak a következménye, amelyet a coach, mint a folyamat szakértője támogatott.
Forrás:icfcoachklub.hu

Érdemes azt is tisztázni, hogy mit nem  takar a  coaching fogalma.

 

Nem tanácsadás.   Sokszor fordítják a 'life coach'-ot életviteli tanácsadónak - ebből eredhet aztán félreértés. Egy coach nem ad tanácsot! Soha! Gondolj csak bele. Kaptál már tanácsot? Bizonyára igen. Kapsz, ha kérsz, és méginkább kapsz, ha nem is kéred. Tanácsokkal tele van a padlás, és azért nem hozod le és építed be őket, mert azok nem a Te megoldásaid. Amúgy sem szereti senki, ha megmondják mit kell tennie, van épp elég "megmondóember" mindenki életében.

 

Nem terápia.       Pszichológusok, pszichiáterek is kérdésekkel dolgoznak a coachokhoz hasonlóan de van egy nagyon fontos különbség. Míg az előzőekben említett szakemberek, elsősorban a múltadra kíváncsiak, és azt elemezve próbálnak a megoldásra jutni, addig egy coach a jövődre fókuszál, a mai, aktuális problémádra keresi a holnap válaszait.  Egy coaching folyamat időben is rövidebb, egy terápiánál.

 

Nem mentoring.        A mentor egy szakmájában  tapasztaltabb, profi  személy, aki ezt a tudást osztja meg a mentorálttal. A mentor szakértője az adott témának, a coach szakértője annak a folyamatnak, amivel segít neked a megoldások feltárásában. Nem szükségszerűen rendelkezik hasonló munkahelyi vagy magánéleti tapasztalattal, de ez nem is szükséges.

 

Nem tréning.       Itt nem arra gondolok, hogy egy tréningen jellemzően több résztvevő van  - hiszen létezik team coaching is, -  hanem arra, hogy egy tréningen új tudást kap az ember, új információkat, meglátásokat. A coaching folyamat  a már rendelkezésedre álló tudásbázisodra alapoz, nem új dolgokat tanít.

Milyen helyzetekben lehet  hasznos a coaching?

 

Ha valamilyen elakadást tapasztalsz, és kész vagy a változásra, akkor  bármilyen jellegű is a probléma, az élethelyzet, a coaching segít Neked. Akkor is megoldást jelent, ha valamiben jó vagy és szeretnél még jobb lenni, fejlődni.

De nézzünk néhány konkrétabb helyzetet. Ezek azok a leginkább előforduló általános helyzetek, okok, amikor valaki coachhoz fordul.

 

~ különböző változások előtt, hogy ezekhez sikeresen alkalmazkodj (munkahelyi változások, magánéleti változások)

~ hatékonyabb, eredményesebb munkavégzés, munkahelyi kihívások

~ munka  - magánélet egyensúlya

~ döntési helyzetek,konfliktusok, nehéz helyzetek kezelése

~ önismeret fejlődése, pozitív önkép erősítése

~ eredményes kommunikáció

~ magabiztosság

~ stresszkezelés

~ jobbnak lenni, abban amit egyébként is jól csinálsz

~motiváció növelése

~ és még sorolhatnánk........

 

 

 

Hogyan működik a gyakorlatban?

 

Elsősorban online foglalkozom az Ügyfeleimmel, a coaching ülések Skype-on vagy WebEx-en zajlanak. A mai felgyorsult világban  sok előnye van az online coachingnak. Kényelmesen, az otthonodban vagy az irodádban csatlakozhatsz, nem kell utazni.
Természetesen igény szerint, személyesen is dolgozhatunk együtt..

A problémától függően 5-10 alkalom már elegendő a sikeres megoldáshoz.

Egy coaching megbeszélés időtartama 1-1,5 óra.

 

A díjazás különböző az online és a személyes konzultációk esetén!
Pontos ajánlatért keress meg!

Minden folyamatot megelőz egy térítésmentes, "nulladik" online coaching találkozó, amit akkor követ a folyamat, ha megvan az összhang közöttünk. Ha úgy érzed mégsem én vagyok a Te embered, itt még nemet mondhatsz.



Kérj ajánlatot további kötelezettségek nélkül!

bottom of page